Vijesti i društvoAmbijent

Formula-1. Grand Prix u Sočiju: svi pobjednici

Za Olimpijske igre 2014. godine, koja je održana u Sočiju, odlučeno je da se izgradi u gradu stazi. Staza se nalazi na teritoriji grada Olimpijskog parka. Pred Olimpijske igre u gradu bilo je nekoliko događaja u cilju povećanja interesa u automobilu proteže na teritoriju Ruske Federacije. U zimskom periodu 2013. godine gradu Sočiju, posjetio Berni Ekklstoun, gledati napredak građevinskih radova na stazi.

Prvi Grand Prix Formule 1 u Rusiji: Sochi 2014

Prva utrka na stazi dogodio sredinom septembra 2014. godine tjedan dana prije zvaničnog otvaranja ceste. Nakon mjesec dana od kola je jedna od faza Formule 1 serije. Prema rezultatima Grand Prix u Sočiju 2014 pobedu u teškoj borbi uspio Lewis Hamilton. Srebrne medalje u konkurenciji je bio timski kolega Hamilton za "Mercedes" njemački vozač Nico Rosberg. Na trećem mjestu je bio Finac Valtteri Bottas. To je pokazalo najbrže vrijeme na jednom od krugova prvog Grand Prix Formule 1 u Sočiju, vozeći posljednjih 5848 m po minuti 1,40,896.

Dan prije utrke te piloti u istom poretku završio kvalifikacije. Britanac Dzhenson Batton i ruski Kvjat u subotu kvalifikacijama su koje je 4. i 5. mjesta. U nedjelju utrci Button ponoviti rezultat kvalifikacija, ali Kvyat bio na 14. poziciji.

Grand Prix 2015

Drugi Grand Prix Formule 1 u Sočiju održan je 2015. godine. Na osnovu kvalifikacija zauzeo prvo mjesto Nico Rosberg. Kopilot, koji su imali priliku da se počne sa prvom polju je bio još jedan pilot, "Mercedes" Lewis Hamilton, a treći je bio Valtteri Bottas. Tako je drugu sezonu za redom prva tri mjesta u subotnjem kvalifikacijama zauzeo isti vozači, ali piloti "Mercedes" zamijenili su pozicije.

U nedjelju, dobitnik je Grand Prix Formule 1 u Sočiju je druga godina za redom Britanac Hamilton. Drugi je bio njemački Sebastian Vettel, koji predstavljaju "Scuderia", a treće mjesto zauzela je meksički Perez. Njemački pokazao najbrže vrijeme kruga - 1,40,071 min.

Nico Rosberg, koji je u subotu osvojio pole-pozicije, bio primoran da završi trku rano zbog kvara na papučicu gasa. Valtteri Bottas, koji je počeo od treće pozicije, imao nesreću i nije završio, ali je izbrojao 12. mjestu kao i Finn vozio rasponu od 90%.

Formula 1 u Sočiju 2016. godine

Proteže najpopularniji na svijetu održana je u Sočiju stazi po treći put za redom u 2016. godine. Prva dva mjesta u utrci kvalifikacija u subotu su Nijemci Vettel i Rosberg. Treći i četvrti su bili Finci Botas i Raikkonen, odnosno, i 5. mjesto otišao Brazilac Felipe Massa.

U nedjelju, u utrci osvojio je pilot "Mercedes" Nico Rosberg. Drugi je bio Lewis Hamilton, koji je porastao na drugo mjesto od desete. Peti je bio Felipe Massa, a Finci zamijenili - Raikkonen je osvojio medalju rase bronca, i Valtteri Bottas je izostavljen podijuma. Pobjednik utrke Nico Rosberg je bio autor najbrži krug, na postolju nakon vožnje 52 minuta 1,39,094.

Grand Prix 2017

U aprilu 2017. godine, četvrti u posljednje 4 godine Grand Prix Formule 1 u Sočiju. Na osnovu kvalifikacija pole-pozicije Vettel osvojio je njemački za "Ferrari". Kimi Raikkonen je osvojio drugo mjesto. Iz drugog počela Bottas i Lewis Hamilton, koji je 3. i 4. mjesta respektivno.

Grand Prix Formule 1 u Sočiju 2017. godine osvojio je Finac Bottas, koji se preselio u "Mercedes", nakon završetka karijere Niko Rosberg najavio. Partner Valtteri tim British vozač Lewis Hamilton završio trku na četvrtom mestu. Između dva pilota "Mercedes" se nalaze dva "Scuderia" automobil - Sebastian Vettel je bio drugi i Kimi Raikkonen završio treći. Najbolje vrijeme kruga je postavljena na 49 krugova Kimi Raikkonen - 1,37,844 min.

Dakle, u 4 godine Grand Prix Formule 1 u Sočiju svaki put pobjeda je slavio vozač "Mercedes" team - Hamilton dva puta, a jednom - Rosberg i Bottas.